Projektowanie wnętrz drewnianych domów z bali

Projektowanie wnętrz drewnianych domów z bali

W temacie projektowania wystroju domów z bali, trzeba sobie jasno powiedzieć, że to co pasuje wszędzie indziej nie zawsze pasuje do wnętrz domów z drewna. Ponieważ mamy stały kontakt z tematem aranżacji wnętrz w domach z bali, postanowiliśmy opisać kilka sytuacji, które powinny zademonstrować zagrożenia i pokazać możliwości.

Koszty poprawek czy koszty projektanta?

W zasadzie spora cześć inwestorów, decydująca się na budowę drewnianego domu do zamieszkania sezonowego lub całorocznego, od początku zakłada współpracę z projektantem wnętrz. Oczywiście, że zdarzają się tacy, którzy są przekonani, że sami lub razem z żoną pięknie wyposażą dom, a zatrudnieni wykonawcy mają na tyle doświadczenia, że coś tam w trakcie budowy podpowiedzą i będzie dobrze. Jedni ufają swojej intuicji, a inni boją się o koszty. Więc jeśli chodzi o wynagrodzenie dla zatrudnionego projektanta, da się je pokryć z oszczędności jakie uzyskuje się unikając wielu kosztownych poprawek i przeróbek. Pierwszy mit jaki należy obalić to podpowiedzi wykonawców. Owszem mają praktykę, ale nie są wyspecjalizowanymi doradcami, którzy biorą na siebie odpowiedzialność za trafienie w gust i potrzeby inwestora. Taki przykład z praktyki. Majster ekipy budującej dom z bali, na pytanie inwestora – jakie oświetlenie pasuje do jego domu – odpowiedział – każde! Zapewne myślał o technicznym aspekcie, bo każde da się podłączyć, ale czy srebrny żyrandol z wysokim połyskiem będzie wszędzie pasował? Do rustykalnego ciepłego wnętrza też? Na jaką cholerę? Więc inwestor będzie miał problem. Na pewno uniknie się wszelkich tego typu błędów mając u boku projektanta lub architekta.

Domy z bali to wyzwanie dla architektów i projektantów.

Każdy z nas wielokrotnie był w karczmie z bali, może też w drewnianym schronisku w górach. Takie wizyty w domach z drewna utrwalają pewne stereotypy. Jednak nikt, kto obecnie się decyduje na dom z bali nie chce powielać oklepanych tematów. Każdy chciałby czuć się jak u siebie, a nie jak w przydrożnej karczmie albo schronisku. Dom ma być odzwierciedleniem duszy mieszkańców i wizytówką dla gości, w dodatku spełniający pełnię funkcjonalności dla wszystkich, którzy będą w nim przebywać. Dlatego trzeba dużo rozmawiać z projektantami, najpierw na etapie projektowania całości domu, funkcjonalności pomieszczeń ale też na każdym etapie realizacji. Funkcjonalność to jedno, drugie – wybór materiałów, trzecie wykończenia i dekoracje, czwarte – zadowolenie. Aby to uzyskać inwestor powinien otoczyć się osobami, które wykażą się wysokim zrozumieniem jego wymagań i potrzeb. Często będzie to bardzo intuicyjne wyczucie, ale na intuicję może sobie pozwolić ktoś kto ma doświadczenie, umiejętność przewidywania i wykazuje dalekowzroczność  w planowaniu, co wszystko razem pozwala osiągnąć zamierzony efekt.

Specyfika projektowania wnętrz domów z bali

Najważniejsze co należy powiedzieć o projektowaniu takich wnętrz to często brak odwrotu od podjętych decyzji. Budowanie domów z balii rządzi się swoimi prawami. To zupełnie inny system konstrukcyjny, którego nie da się zmienić już w trakcie budowy, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, to zmiany kosztują niebotyczne kwoty, bo zazwyczaj wymaga to zmian w strukturze od samej podstawy. Nawet prace wykończeniowe mają ten minus, że nie ma  możliwości dokonania zmian bez widocznych śladów. W końcu drewno to nie beton ani cegła, więc nie da się od nowa przytynkować, zagipsować i pomalować. Tu wszystko jest widoczne, więc raz zaplanowane koryta dla przewodów elektrycznych ograniczają dowolność zmian w oświetleniu. Poza tym konstrukcja domu z bali utrudnia montaż oświetlenia i innych elementów użytkowych w dowolnym miejscu. W końcu w takim domu należy też wziąć pod uwagę zdecydowanie wyższy poziom zagrożenia pożarem, więc elementy drewniane nie mogą być narażone na nagrzewanie, ani na żaden efekt uboczny eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych czy nawet domowego sprzętu RTV i AGD. Więc jak bumerang wraca temat doświadczenia w projektowaniu takich wnętrz, inaczej takich zagrożeń nie da się przewidzieć.

Podsumowując temat projektowania wnętrz domów z bali należy jednoznacznie stwierdzić, że dobrze rozplanowane i przemyślane funkcje wnętrz drewnianych domów powinny spełniać wymagania klienta, być jego dumą i zawsze przynosić zadowolenie w trakcie eksploatacji. Jeśli inwestor ma choćby cień wątpliwości czy samemu uda mu się osiągnąć taki efekt, radzimy zaprosić do współpracy architekta-projektanta. Powyższe porady i uwagi zebraliśmy na bazie swoich długoletnich doświadczeń dlatego zapraszamy do poznania naszego potrfolio w zakresie projektowania i wyposażania domów z bali. Wstępny etap poznania inwestycji i potrzeb inwestora jest niezobowiązujący, dlatego proszę skorzystać z kontaktu z nami, a decyzję o współpracy można pozostawić na czas po spotkaniu i złożeniu konkretnej oferty uwzględniającej wszystkie aspekty inwestycji.

Kontakty:

PROJEKTOWANIE PRODUKTU / PROJEKTOWANIE WNĘTRZ – Katarzyna Zachariasz-Rybak
tel. 509-733-489
PROJEKTOWANIE PRODUKTU / WYKONAWSTWO – Miłosz Idzikowski
tel. 502-376-463