Design Fusion Style. Minimalizm & Organica.

Design Fusion Style. Minimalizm & Organica.

Termin „fusion” oznacza wymieszanie lub połączenie.  Aby proces taki mógł się zakończyć sukcesem, łączone elementy muszą do siebie w jakiś sposób pasować. Czasami to dopasowanie nie jest wcale oczywiste na pierwszy rzut oka, czasem elementy są w kontraście do siebie, czasem po prostu nikt wcześniej nie dokonał takiej fuzji, ale ostatecznie tworzy się harmonia. Ta zasada współgrania i harmonii, choć czasem będąca wynikiem zaskakujących połączeń znakomicie sprawdza się w projektowaniu wnętrz.

Fuzja minimalizmu i organiki.

Zanim zobaczymy kilka przykładów udanego połączenia minimalizmu z formami organicznymi, poświęćmy chwilę uwagi na podstawy minimalizmu.
Minimalizm to nurt w sztuce dążący do ograniczenia i eliminacji. Tworząc cokolwiek operuje się  jedynie uproszczonymi bryłami, podstawowymi kształtami, powierzchniami oraz wielkościami i skalą. Objawia się to prostymi podziałami np. na moduły lub całkiem jednolite przestrzenie, wykorzystuje się obiekty jako proste bryły, lub zestawy brył, czasami budzące architektoniczne skojarzenia. Projekty minimalistycznych wnętrz odwołują się do pierwotnych form architektury i fascynacji produkcją przemysłową. Charakter takich minimalistycznych wnętrz nasuwa skojarzenia dotyczące: spokoju, kontemplacji, bezruchu, medytacji, ciszy a nawet kosmicznego zawieszenia. Przestrzenie sprawiają wrażenie sterylności, gdzie każde zakłócenie może przeszkadzać i nie można sobie pozwolić na cokolwiek co wprowadzi tu przypadkowość. Każdy detal musi się komponować z całokształtem i podlega surowej weryfikacji.

Jak rygor minimalizmu może dopuścić do kolaboracji z organiką? A co to w ogóle jest organika?

Organika to kolejne nowe pojęcie, które podobnie jak FUSION zaczyna odgrywać coraz istotniejszą rolę w kolejnych płaszczyznach naszego życia. Pochodzi od słowa „organiczny” czyli należący do świata zwierzęcego lub roślinnego. Organika (a ang. organica) to termin właściwy dla organizmów żywych lub od nich pochodzący. W budownictwie pojęcie to dotyczy wszystkiego co pochodzi z natury, więc jest jej składnikiem, lub wytworzone z surowców naturalnych, lub po prostu mająca naturalny kształt, kolor, fakturę. W projektowaniu organiką nazywa się elementy inspirowane naturą. Idąc dalej, warto dodać, iż nawet uczucia można określić tym terminem, a będą to takie niedające się zwalczyć ani niczym uzasadnić. Po prostu mimo naszej chęci lub niechęci do nich pojawiają się w nas naturalnie, wręcz organicznie jakby miały swoje niezależne od nas życie.

I tu powoli dochodzimy do sedna!

Lampy miedziane

Więc jeszcze raz spytam, jak minimalizm może tolerować połączenie z organiką?

No więc po prostu nie może tego zwalczyć.  Za cholerę też nie może niczym uzasadnić tej fuzji. Bo w minimaliźmie, zgodnie z zasadami nie powinno być miejsca na formy organiczne, jednak organika ma swoje zasady, które robią jej w architekturze i sztuce tyle miejsca aby mogła dać z siebie wszystko co najpiękniejsze. Bo przecież prostota w naturze jest najpiękniejsza. Prostota? Tak! To właśnie jest ten słaby punkt minimalizmu, który wykorzystała organika aby wejść na minimalistyczne salony. To jest ten łącznik. Ta baza. Ta jedyna najważniejsza i fundamentalna cecha łączy oba te style. Minimalizm stoi na prostocie, więc jeśli forma organiczna potrafi przybrać taki wyraz może się wkomponowywać w minimalistyczne wnętrza do woli, byle nie podważać jego zasad. Więc póki organika trzyma się ograniczeń i eliminacji, póki daje się upraszczać, póki nie wyskakuje z przepychem i różnorodnością, i dopóki może o sobie powiedzieć, że jest minimalistyczna – dopóty wszystko się komponuje, harmonizuje, i fascynuje! Bo odkrycie nowych połączeń, kreacja swojej przestrzeni na swój sposób jest przecież najbardziej fascynująca! I to odczucie, pragnienie też nie daje się zwalczyć ani niczym uzasadnić. Po prostu jest.

Na ilustracji: pięcioramienny żyrandol Bloomlight z motywem organicznym w przestronnym wnętrzu minimalistej willi.

Więcej na ten temat w artykule: Wnętrza minimalistyczne też lubią kolor.

Kontakty:

PROJEKTOWANIE PRODUKTU / PROJEKTOWANIE WNĘTRZ – Katarzyna Zachariasz-Rybak
tel. 509-733-489
PROJEKTOWANIE PRODUKTU / WYKONAWSTWO – Miłosz Idzikowski
tel. 502-376-463