Mistrzowie przedmiotu – Utopia do mieszkania Bloomlight

lampy miedziane

Mistrzowie przedmiotu – Utopia do mieszkania Bloomlight

BLOOMLIGHT
Tekst: Ewa Toniak

aranzacje (96)

Bezpretensjonalność ukryta w nazwie. W kilku literach zawarty cały rejestr wiosny: bloom jak kwiat, jak kwitnąć, albo po prostu 'kwitnienie’. Bloom firmowy znak harmonii, ciepła i radości. „Szukaliśmy pomysłu na przyjazne oświetlenie dla siebie i swoich przyjaciół” – mówi Miłosz Idzikowski, twórca studia Bloomlight, laureata konkursu PRODECO 2005 organizowanego przez Elle Decoration w kategorii oświetlenia. Rokokowe kryształowe żyrandole, tak chętnie od końca lat 90 przechwytywane przez designerów, w projektach Bloomlight mogą odetchnąć od nowoczesności. Secesja w swoim euforycznym wcieleniu z eksplozją barw i organicznych form, nadyma wargi wobec modernistycznych roszczeń do prostoty, ascezy i anonimowości. Projekty Bloomlight to pochwała tego, co indywidualne: nieskrępowanej fantazji, stu tysięcy pomysłów na kolor światła, nie do skopiowania kształtów. Nie znają umiaru. Wesołe kłącza wystają ze ścian, oplatają lustra, pną się po filarach, gzymsach i kolumnach. Wścibskie i zawsze mile widziane. Każdy detal lamp, kinkietów czy żyrandoli, ręcznie wykonany z patynowanej miedzi i transparentnej, barwionej żywicy, nosi ślad dłoni projektanta. Bloomlight nie onieśmiela. W projektach studia odnajdziemy czystą radość tworzenia. W kontaktach z odbiorcami – ciepłe i bezgłośne porozumienie ponad obowiązującymi trendami i dyktaturą mody, niewymuszona pochwała zmysłowości.

aranzacje (64)Poland. Creative design to prezentacja dokonań współczesnych polskich artystów/projektantów – Mistrzów Przedmiotu. Prezentowany wybór przedmiotów zaprojektowanych i  wyprodukowanych przez polskich projektantów po roku 90-tym, stanowi zbiór produktów o unikalnej stylistyce, wpisujących się w tradycje polskiej sztuki dekoracyjnej 20-lecia międzywojennego. Zdaję sobie sprawę, że wybór ten jest w pewnym stopniu subiektywny. Impulsem do rozpoczęcia tej pracy było stworzenie dla MSZ wzorcowego projektu polskiej placówki dyplomatycznej. Projekt identyfikacji przestrzennej miał za zadanie stworzyć wnętrze nowoczesne i zarazem charakterystyczne dla kultury polskiej. Wyposażenie aranżacji wnętrza stanowiły zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce meble i przedmioty codziennego użytku – autorskie dzieła polskich projektantów. Doceniając tradycję polskiej myśli projektowej i nieprzemijające piękno przedmiotu, staraliśmy się stworzyć wnętrze nowoczesne i na wskroś polskie.
Materiał ten stanowi prezentację dokonań polskich twórców sztuki użytkowej tworzących przedmioty unikatowe o ciekawej charakterystycznej formie, spełniające również uwarunkowania i wymogi produkcji seryjnej.

Marek Kawecki
Prezes Stowarzyszenia Warszawski Festiwal Projektowania

Projekt ten poświęcony jest artystom, którzy poprzez wielką pasję i niezmienne postawy twórcze zachowali kreatywność, unikatowość i ponadczasowość swoich produktów. Wytwarzane przez nich przedmioty to wspaniałe wyznaczniki jakości polskiej sztuki użytkowej. Świadczy o tym wysoki poziom projektowania  i kunszt warsztatu. Uzyskały już uznanie w Europie i na świecie, nagradzane są na prestiżowych konkursach, prezentowane przez znane galerie i salony. Odkrywają i przywracają do życia zapomniane mistrzostwo kształtów, tworząc nowe płaszczyzny dla wzajemnego współistnienia sztuki i projektowania. Innowacyjna technologia, perfekcja konstrukcji, panowanie nad materią, idealne proporcje i harmonia. Przedmioty, te zachwycają formą, doskonałością warsztatu i starannością wykonania. Ważne stają się też takie wartości jak kolor, materiał, faktura czy światło współtworzące razem dzieło ostateczne. Ich dokonania niejednokrotnie wyprzedzają swój czas, wyznaczając konkretne kierunki rozwoju dla polskiej sztuki użytkowej.